pałac Większyce

Pałac Większyce powstał w 1871 roku dla Marca Heymanna – filozofa i radcy handlowego. Wcześniej był tu drewniany dwór.

palac wiekszyce

W 1912 r. pałac został sprzedany Emilowi Phyrkoschowi, właścicielowi jednych z większych w ówczesnym okresie zakładów chemicznych nawozów sztucznych w Raciborzu. Pan Emil tuż przed II Wojną Światową przekazał go na cele społeczne – najpierw było tu przedszkole, podczas wojny szpital wojskowy Czerwonego Krzyża dla oficerów niemieckich, a później radzieckich. Po wojnie w pałacu działał Uniwersytet Ludowy.

palac wiekszyce

Obecnie jest on własnością prywatną i mieści się w nim restauracja.

pałac Większyce

Pałac otoczony jest parkiem, w którym jest zasilnay przez podziemne źródło staw, w stawie jest wyspa, na której kiedyś była piękna ponoć altanka z posągiem Adama i Ewy – wymarzona sceneria dla zakochanych.

pałac Większyce

Na pałacowej stronie można poczytać też ciekawe historie na przykład o tym, że pierwszy właściciel chciał wyłożyć podłogę jednaj z sal złotymi monetami. Uzyskał na to nawet zgodę cara, ale… monety miały być postawione pionowo, żeby nie deptano po wizerunku władcy… Pomysł upadł, a na pamiątkę dobrych czasów do dziś nad wejściem do wieży jest napis: ‚Wybudowano mnie w wielkich czasach, dobrze temu, kto oglądał takie czasy.’ Czy Wam też przypomina to naszą obecną sytuację?…

palac wiekszyce

Dodaj komentarz