Cypr 2017 – 10 – wieczorne zwiedzanie

cyprCypr, Limassol          21.10.2017          2 611 km

Jest już późne popołudnie, a chcielibyśmy jeszcze jakąś plażę dziś zaliczyć. Wybieramy tą w Limassol, będzie 2w1 – plaża, a potem zwiedzanie miasta.

malowany dom limassol cypr
malowany dom w Limassol / painted house in Limassol

Najpierw trzeba gdzieś zostawić auta. Wjeżdżam w boczną uliczkę. Miejsc mało, ale coś tam udaje się znaleźć. Tylko że… zaparkowałam na podwójnej żółtej linii. Między innymi autami lokalsów. Hmm, nie pamiętam co oznaczały żółte linie na Maderze, a nie ma jak do internetu zajrzeć. Pytam przechodzącego kolesia, koleś się ze mnie śmieje, że spoko, przecież jesteśmy na Cyprze 🙂 No tak, ale auto z czerwonymi numerami jednak się trochę w oczy rzuca 😉 Pytam drugiego, też mówi, że spoko, że policja raczej pilnuje przy plaży i głównej ulicy, a nie tu. Ok, no to już jestem spokojna, przeczucie też mi mówi, że nic się nie stanie.

limassol wieczorem cypr
Limassol wieczorem / in the evening

Idziemy na plażę. Nie ma w pobliżu żadnej pity, żeby coś zjeść, więc w sklepiku kupuję paluszki za 0,60 euro.

Plaża nie jest tu ładna, właściwie najgorsza plaża, na której byliśmy – piasek jest mokry, pełno śmieci, trzeba uważać, żeby w coś nie wdepnąć. I powoli robi się już zimno. I jest pełno Rosjan z pobliskich wielkich hoteli.

limassol cypr
Helloween tuż tuż / it’s time for Helloween

Zachód słońca i tak byłby za hotelami, więc przed zachodem zabieramy auta i jedziemy bliżej starego miasta. Główna nadmorska ulica, która prowadzi do centrum zamknięta, jakaś impreza się chyba szykuje czy coś. Niedaleko jest piękny wielki parking, ale trochę od starego miasta daleko… a już myślałam, że mi się uda i nie trzeba będzie się do ruchu w centrum włączać 😉 😉

Korki są, uliczki wąskie są i wszystko byłoby pięknie, ale wciąż jeszcze nie czuję się pewnie z tym lewostronnym ruchem, a tym bardziej w takich warunkach, więc wjeżdżam na mały płatny parking między domkami. Koszt 2 euro, do siódmej rano.

limassol cypr
w knajpach pełno / restaurants are full

No to teraz możemy iść poszukać czegoś do jedzenia w końcu. Knajp jest mnóstwo i jest urokliwie, ale wciąż coś nam nie pasuje. Aż wreszcie trafiamy na knajpkę typowo pitowo kebabową z bardzo fajnym tradycyjnym wystrojem, starą maszyną do sprzedawania napojów i podwórkiem z wymalowanymi okiennicami na budynku z tyłu. Jest klimat, jest całkiem dobra pita, siedzi się miło, zapada zmrok.

limassol cypr
wieczorne Limassol / evening Limassol

A skoro brzuchy mamy pełne i zrobiło się ciemno, to… można iść zwiedzać! 😉

Trafiamy na jakiś kościół, gdzie trwa akurat nabożeństwo. Najchętniej zostałabym zobaczyć, ale nie ma czasu 😉

Jest też meczet, obrośnięty wokół knajpami, szukamy do niego wejścia i zaglądamy na chwilę do środka. Wejście prawie ginie wśród okolicznych restauracji. Ludzie przychodzą się modlić.

Obok są zatłoczone uliczki starego miasta, skusiliśmy się na lody, ale moja kulka nie umywała się nijak do włoskich gelati 😉

slub limassol cypr
ach, co to był za ślub! / what a wedding was that!

Kawałek dalej trafiamy na kościół, gdzie akurat odbywa się ślub. Wszyscy wystrojeni, piękna para młoda akurat wychodzi, nie mogę się napatrzeć, bo zawsze jestem ciekawa zwyczajów w miejscach, które odwiedzam. Wygląda to podobnie jak u nas, sypią coś na głowy (coś innego, nie ryż), zapalają zimne ognie, składają życzenia – super!

Wokół fortu pełno knajp, ludź na ludziu, na wieczór świetnie!

A potem trafiamy do mariny… Ach, mogłabym spędzić tu pół nocy! Marina żyje, są ludzie, jest kolorowo. W starych dokach porobione knajpy, centrum nocnego życia Limassol to chyba tu. Podoba mi się bardzo, choć zmęczenie dopada już nas wszystkich, a jeszcze trzeba wrócić na parking i do Pafos.

marina limassol cypr
kolorowa marina / colorful marina

Po drodze znajdujemy jeszcze sklepik i piekarnię obok. Jest baklava (taki spory makaronik 1,35 euro), hura!!! PS. Baklavą nie udało mi się nasycić przez cały wyjazd.

W domu lądujemy po jedenastej i znów nie ma już czasu iść coś zjeść na nasz plac z fajną knajpą.

Ilość przejechanych kilometrów: 159.

graffitti limassol cypr
graffitti

.

Dodaj komentarz